2017 Lincolnshire County Council election candidates – Lincoln wards

This story is over

Almost 300 candidates in 70 wards are standing in the 2017 Lincolnshire County Council election next month.

Voters will go to the polls in the election on May 4, to choose who they want to represent them on the county council for the next four years.


ALSO SEE: In full: 2017 Lincolnshire County Council election candidates


Below is a list of the candidates for each ward in the Greater Lincoln area:

Bardney & Cherry Willingham

  • Chris Darcel – Lincolnshire Independents
  • Ian Fleetwood- Conservative
  • Vicky Pearson – Green
  • Denise Schofield – Labour
  • Sharon Spicer – UKIP

Bassingham & Welbourn

  • John Dilks – UKIP
  • Marianne Overton – Lincolnshire Independents
  • Raymond Phillips – Conservative

Birchwood – Lincoln

  • Kevin Harrington – UKIP
  • Rosanne Kirk – Labour and Co-operative
  • John Radford – Green
  • Tony Richardson – Liberal Democrat
  • Eddie Strengiel – Conservative

Boultham – Lincoln

  • Morgan Aran – Liberal Democrat
  • Alan Briggs – Conservative
  • Kevin Clarke – Labour
  • Sally Horscroft – Green
  • Tim Richens – UKIP

Carholme – Lincoln

  • Stephen Lonsdale – Liberal Democrat
  • Benjamin Loryman – Green
  • Rob Parker – Labour and Co-operative
  • Kateryna R Salvador – Conservative
  • Tony Todd – UKIP

Eagle & Hykeham West

  • Michael Blackburn – Labour
  • Nikki Dillon – Lincolnshire Independents
  • Ross Pepper – Liberal Democrat
  • Nick Smith – UKIP
  • Mike Thompson – Conservative

Ermine & Cathedral – Lincoln

  • Andrew Dunn – UKIP
  • Edward Francis – Green
  • Jackie Kirk – Labour
  • Nicole Pouncey – Liberal Democrat
  • Christopher Reid – Conservative

Hartsholme – Lincoln

  • Geoff Ellis – Labour
  • Matthew Fido – Conservative
  • Christopher Padley – Green
  • Lynn Pepper – Liberal Democrat
  • Jane Smith – UKIP

Hykeham Forum

  • Jim Charters – Liberal Democrat
  • James Reeves – Green
  • Mark Reynolds – Labour
  • Stephen Roe – Conservative

Metheringham Rural

  • Nick Byatt – Lincolnshire Independents
  • Diana Catton – Liberal Democrat
  • Rob Kendrick – Conservative
  • Robert Sharman – Labour

Nettleham & Saxilby

  • William Billett – UKIP
  • Jackie Brockway – Conservative
  • Christopher Higham – Liberal Democrat
  • Robert Methuen – Labour

Park – Lincoln

  • Natasha Chapman – Liberal Democrat
  • Julie Killey – Labour
  • Alex Sayer – Conservative
  • Hannah Smith – UKIP
  • Simon Tooke – Green

Potterhanworth & Coleby

  • Sally Benthall – Labour
  • Peter Lundgren – Lincolnshire Independents
  • Ron Oxby – Conservative
  • Jill Whitfield – Liberal Democrat

St Giles – Lincoln

  • Caroline Kenyon – Liberal Democrat
  • Andy Kerry – Conservative
  • Fiona McKenna – Green
  • Robin Renshaw – Labour
  • Laura Smith – UKIP

Swallow Beck & Witham – Lincoln

  • Chris Burke – Labour
  • Corinne Byron – Liberal Democrat
  • Hilton Spratt – Conservative
  • Barry Stonham – UKIP
  • Lee Thomas – Green

Waddington & Hykeham East

  • Pat Aston – Labour
  • Joe McAndrew – UKIP
  • Christine Talbot – Conservative
  • Flora Weichmann – Green

Washingborough

  • Mike Benthall – Labour
  • Lindsey Cawrey – Conservative
  • Elaine Hamnett – UKIP
  • Les Whitfield – Liberal Democrat

Welton Rural

  • Brian Jones – Labour
  • Sue Rawlins – Conservative
  • Diana Rodgers – Independent