Candidates revealed for Lincoln local elections

The City of Lincoln Council and its neighbours released the lists of candidates for the May 2 local elections.

In the city, the elections are only for one third of councillors.

In North Kesteven (including North Hykeham and Bracebridge Heath) and West Lindsey (including Cherry Willingham, Dunholme, Nettleham, Saxilby, Sudbrooke, Scampton), the elections are all-out, meaning all council seats are up for elections.

Some wards are uncontested, meaning that the nominated (or sitting) councillor has no opponents in this election — and there will be no election carried out in that ward.

In North Kesteven and West Lindsey the same party could have more than one candidate in a ward, as each ward could have multiple seats.

Also noteworthy, you will need to bring a form of ID if you vote in the North Kesteven region, as the council is taking part in a Voter ID trial pilot.

Below is the list of candidates standing in Lincoln city and its neighbouring districts of North Kesteven and West Lindsey. Scroll down to find out who’s standing in your ward, or alternatively press Ctrl + F and search for your ward name.

ALSO SEE THE FULL LIST OF CANDIDATES FOR ALL GREATER LINCOLNSHIRE COUNCILS

CITY OF LINCOLN

  • Abbey Ward
    • Conservative – Adam Clegg
    • Green – Edward Francis
    • Labour – Jane Loffhagen
    • Liberal Democrat – Clare Smalley
  • Birchwood
    • Liberal Democrat – Matthew Brooks
    • Conservative – David Clarkson
    • Green – Seth Goddard
    • Labour – Rosanne Kirk
  • Boultham
    • Labour – Liz Bushell
    • Liberal Democrat – Kian Hearnshaw
    • Conservative – Sharon Longhorn
    • Green – Simon Took
  • Carholme
    • Liberal Democrat – Oliver Craven
    • Labour – Neil Murray
    • Conservative – Alexander Newman-Taylor
    • Independent – Charles Shaw
    • Green. – Nicola Watson
  • Castle
    • Green – Lynne Allison
    • Liberal Democrat – James Brown
    • Labour – Rebecca Longbottom
    • Conservative – Oliver Peeke
  • Glebe
    • Liberal Democrat – William Francis
    • Labour – Jackie Kirk
    • Green – Fiona McKenna
    • Conservative – Mark Storer
  • Hartsholme
    • Labour – Biff Bean
    • Conservative – Sophie Bennett
    • Liberal Democrat – Stephen Chapman
    • Green – John Radford
  • Minster
    • Conservative – Jake Monteiro
    • Liberal Democrat – Nicole Pouncey
    • Labour – Naomi Tweddle
    • Green – Valerie Wilkinson
  • Moorland
    • Labour – Bob Bushell
    • Conservative – Matthew Fido
    • Green – Christopher Padley
    • Liberal Democrat – Ross Pepper
  • Park
    • Labour – Sue Burke
    • Conservative – Richard Butroid
    • Liberal Democrat – Natasha Chapman
    • Green – Sally Horscroft
  • Witham
    • Conservative – Thomas Dyer
    • Liberal Democrat – Oliver Hemming
    • Green – Michele Served
    • Labour – Calum Watt

NORTH KESTEVEN DISTRICT COUNCIL

  • Ashby de la Launde and Cranwell
    • Lincolnshire Independents – Jim Clarke
    • Independent – Steve Clegg
    • Conservative – Amanda Redsell
  • Bassingham and Brant Broughton
    • Lincolnshire Independent – Mary Green
    • Lincolnshire Independent – Chris Spray
    • Conservative – Sue Howe
    • Conservative – Pat Woodman
  • Billinghay, Martin and North Kyme (uncontested)
    • Conservative – Gill Ogden
  • Bracebridge Heath and Waddington East:
    • Labour – Funmi Adeyemi
    • Conservative – Peter Burley
    • Conservative – Lindsey Cawrey
    • Conservative – Mike Gallagher
    • Lincolnshire Independent – John Kilcoyne
    • Lincolnshire Independent – Jordan Moran
  • Branston
    • Conservative – Ray Cucksey
    • Conservative – Denise Penistan
    • Lincolnshire Independent – Peter Lundgren
    • Lincolnshire Independent – Greg Tebb
  • Cliff Villages
    • Conservative – Lucille Hagues
    • Lincolnshire Independent – Kay Johnson
    • Lincolnshire Independent – Marianne Overton
  • Eagle, Swinderby and Witham St Hughs
    • Conservative – Sally Appleby
    • Conservative – Peter Rothwell
    • Lincolnshire Independent – Charles Overton
  • Heckington Rural
    • Conservative – Stewart Ogden
    • Conservative – Sally Tarry
    • Lincolnshire Independent – Michael Overton
  • Heighington and Washingborough
    • Conservative – Ian Carrington
    • Conservative – Elisabeth Goodwin
    • Conservative – Caroline Hall
    • Conservative – Dean Harlow
    • Lincolnshire Independent – Glenn Tinsley
  • Kirkby la Thorpe and South Kyme
    • Independent – Robert Greetham
    • Lincolnshire Independent – Mervyn Head
  • Leasingham and Rauceby (uncontested)
    • Conservative – Susan Waring
  • Metheringham
    • Lincolnshire Independent – Nick Byatt
    • Lincolnshire Independent – Laura Pearson
    • Conservative – Mike Clarke
    • Conservative – John Money
  • North Hykeham Forum
    • Independent – Kay Gilliland
    • Conservative – Paul Johnson
  • North Hykeham Memorial
    • Lincolnshire Independent – Nikki Dillon
    • Conservative – Gary Edwards
  • North Hykeham Mill
    • Conservative – Susannah Barker-Milan
    • Conservative – Stephen Roe
    • Liberal Democrat – Corinne Byron
  • North Hykeham Moor
    • Liberal Democrat – George Tipler
    • Conservative – Pam Whittaker
  • North Hykeham Witham (uncontested)
    • Conservative – Ross Little
  • Osbournby
    • Conservative – Andrew Hagues
    • Lincolnshire Independent – Russell Jackson
  • Ruskington
    • Conservative – Terry Boston
    • Conservative – Richard Wright
    • Lincolnshire Independent – Tracy Giannasi
    • Lincolnshire Independent – Tom Head
  • Skellingthorpe
    • Independent – Christopher Goldson
    • Independent – Robert Walshaw
    • Conservative – Jennifer Gordon
    • Lincolnshire Independent – Richard Johnston
    • Liberal Democrat – Tony Richardson
  • Sleaford Castle
    • Labour – Linda Edwards-Shea
    • Conservative – Steve Fields
    • Lincolnshire Independent – Cara Sandy
  • Sleaford Holdingham
    • Independent – Ken Fernandes
    • Labour – Linda Lowndes
    • Lincolnshire Independent – Robert Oates
    • Conservative – Stephen Shanahan-Kluth
  • Sleaford Navigation
    • Conservative – Dan Gray
    • Labour – Tarek Hayat
    • Independent – David Suiter
  • Sleaford Quarrington and Mareham
    • Independent – Bozena Allan
    • Conservative – Tim Conning
    • Conservative – Mike Kent
    • Conservative – Melody Shanahan-Kluth
    • Labour – Paul Edwards-Shea
  • Sleaford Westholme
    • Independent – Anthony Brand
    • Independent – Heather Lorimer
  • Waddington West
    • Labour – Matt Newman
    • Conservative – Lance Pennell

WEST LINDSEY DISTRICT COUNCIL

  • Bardney Ward
    • Conservative – Ian Fleetwood
    • Independent – Charles Shaw
    • Independent – Robert Webb
  • Caistor and Yarborough
    • Labour – Nancy Barr
    • Conservative – Owen Bierley
    • Conservative – Angela Lawrence
    • Labour – Andrea Clarke
  • Cherry Willingham
    • UKIP – Trevor Bridgwood
    • Lincolnshire Independents – Chris Darcel
    • Lincolnshire Independents – Sharon Hill
    • Conservative – Thomas Longley
    • Conservative – Maureen Palmer
    • Conservative – Anne Welburn
  • Dunholme and Welton
    • Conservative – Steve England
    • Conservative – Caralyne Grimble
    • Conservative – Malcolm Parish
    • Independent – Diana Rodgers
    • Independent – Anjum Sawhney
    • Liberal Democrat – Paul Swift
  • Gainsborough East
    • Labour – Patrick Bond
    • Labour – Angelene Wright
    • Labour – Mark Harper
    • Liberal Democrat – Richard Craig
    • Liberal Democrat – Paul Dobbie
    • Liberal Democrat – Kristan Jorge
    • Independent – Tim Davies
    • Independent – Mick Devine
    • Independent – Richard Oaks
    • Conservative – Joshua Jones
    • Conservative – Peter Morris
  • Gainsborough North
    • Labour – Robert Adderley
    • Labour – Michael Eddowes
    • Labour – Sheila Jennings
    • UKIP – Gary Austen
    • UKIP – Sophie Austen
    • UKIP – John Saxon
    • Conservative – Sheila Bibb
    • Conservative – Peter McNeill
    • Conservative – John Patrick
    • Liberal Democrat – Matt Boles
    • Liberal Democrat – Keith Panter
    • Liberal Democrat – Jim Snee
  • Gainsborough South-West
    • Labour – John Cormack
    • Labour – Perry Smith
    • UKIP – Neville Jones
    • Liberal Democrat – Judy Rainsforth
    • Liberal Democrat – Trevor Young
    • Independent – Denise Schofield
    • Independent – Steve Schofield
    • Conservative – Henry Speer
  • Hemswell Ward
    • Liberal Democrat – Karen Bacon
    • Conservative – Paul Howitt-Cowan
  • Kelsey Wold Ward
    • Liberal Democrat – Louise Reece
    • Conservative – Charles Strange
  • Lea
    • Green – Sue Greenall
    • Conservative – Jessie Milne
  • Market Rasen
    • Labour – Geoffrey Barnes
    • Labour – Colin Saywell
    • Labour – Lee Simpson
    • Liberal Democrat – Stephen Bunney
    • Liberal Democrat – June Clark
    • Liberal Democrat – Robert Levison
    • Conservative – Cordelia McCartney
    • Conservative – John McNeill
    • Conservative – Thomas Smith
  • Nettleham
    • Conservative – John Barrett
    • Conservative – Giles McNeill
    • Liberal Democrat – Christopher Higham
    • Liberal Democrat – Angela White
  • Saxilby
    • Conservative – Jackie Brockway
    • Conservative – Sarah Ellis
    • Liberal Democrat – David Cotton
    • Green – Simon Cowell
  • Scampton (uncontested)
    • Conservative – Roger Patterson
  • Scotter and Blyton
    • Conservative – Ian Bradley
    • Conservative – Sally Loates
    • Conservative – Ken Woolley
    • Liberal Democrat – Liz Clews
    • Liberal Democrat – Lesley Rollings
    • Liberal Democrat – Mandy Snee
  • Stow (uncontested)
    • Conservative – Tracey Coulson
  • Sudbrooke (uncontested)
    • Conservative – Bob Waller
  • Torksey
    • Conservative – Stuart Kinch
    • Liberal Democrat – Noel Mullally
  • Waddingham and Spital
    • Conservative – Jeff Summers
    • Liberal Democrat – Neil Taylor
  • Wold View (uncontested)
    • Conservative – Tom Regis